The World Games 2017

Zeszły rok był bardzo ciekawym doświadczeniem w moim życiu zawodowym, a jedno z ciekawszych zleceń jakie dostałem był fotoreportaż z The World Games dla Gminy Trzebnica. Duża i wymagająca impreza. Miałem dużo satysfakcji z powodu zaufania, ale też samej możliwości oglądania tego wszystkiego z bliska. Szczególnie, że to moje miasto było gospodarzem i współorganizatorem.

“Największe wydarzenie sportowe roku za nami! 26 lipca Las Bukowy i Gminny Park Wodny TRZEBNICA-ZDRÓJ stały się areną zmagań najlepszych zawodników w biegu na orientację na dystansie średnim. Doskonała organizacja, wspaniała atmosfera i prawdziwe sportowe emocje – tak w kilku słowach można opisać to, co wydarzyło się w Trzebnicy podczas Światowych Igrzysk Sportów Nieolimpijskich The World Games Wrocław 2017.

Trzebnica – miasto partnerskie

Igrzyska Sportów Nieolimpijskich to międzynarodowa impreza sportowa, która odbywa się zawsze rok po letnich igrzyskach olimpijskich. Głównym gospodarzem tegorocznej 10. edycji The World Games został Wrocław. W dniach od 20 do 30 lipca stolica Dolnego Śląska gościła blisko 3,5 tys. sportowców z ponad 100 krajów świata. Do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu sportowym zaproszono również trzy miasta partnerskie w tym Trzebnicę, która oficjalnie stała się współorganizatorem jednej z 26 dyscyplin: biegu na orientację na dystansie średnim.

Na miejsce zawodów wybrano Las Bukowy oraz trzebnicki Aquapark, przede wszystkim ze względu na atrakcyjne położenie i różnorodność terenu, na który składają się drzewa, krzewy, szuter, leśne ścieżki, gęstwiny, a także liczne przewyższenia. Te ostatnie były największym wyzwaniem dla zawodników. Sama dyscyplina poległa na odnalezieniu w odpowiedniej kolejności wszystkich punktów kontrolnych zaznaczonych na mapie w jak najkrótszym czasie. Oczywiście do chwili startu przebieg trasy był utrzymywany w tajemnicy. Zwodnicy startowali w dwuminutowych odstępach czasowych, a do dyspozycji mieli jedynie mapę i kompas. O tym, kto wygra, tak naprawdę decydowała nie tylko kondycja fizyczna, ale także umiejętność szybkiego orientowania się w obcym terenie i dużego skupienia przy wyborze dobrego kierunku.

Do rywalizacji indywidualnej w biegu na orientację na dystansie średnim stanęło prawie 80 zawodników z 26 krajów. Faworytami w tej dyscyplinie sportowej są zawodnicy pochodzący ze Skandynawii, która uchodzi za kolebkę biegów na orientację, ale również ze Szwajcarii i Czech. W  zawodach rozgrywanych w Trzebnicy najlepsi okazali się właśnie szwajcarzy.

Wśród mężczyzn złoty medal zdobył Matthias Kyburz, drugie miejsce również zajął reprezentant Szwajcarii  – Florian Howald, natomiast brąz wywalczył Czech Vojtech Krak.

Wielkich emocji dostarczyła również rywalizacja kobiet. Złoto zdobyła Szwedka Helena Jansson, która zaledwie o 3 sekundy wyprzedziła Rosjankę Natalię Gemperle. Trzecia była Szwajcarka SabineHauswirth.

Polskę reprezentowało czterech zawodników. Weronika Cych i Aleksandra Hornik zajęły odpowiednio 31 i 32 miejsce. W kategorii mężczyzn na 18 miejscu uplasował się Bartosz Pawlak, natomiast Piotr Parfianowicz zajął miejsce 25.”

tekst źródłowy: GCKiS w Trzebnicy

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search