Sofia – Gomorra (II)

„Moje wielkie „guilty pleasure”, czyli neapolitański serial Gomorra. Jeden z odcinków w całości nagrywany był w Sofii (s03e03), a Sofię zawsze chciałem zobaczyć. Tak zrodził się pomysł, aby polecieć i zwiedzać miasto, jak nikt wcześniej, przez pryzmat miejscówek z serialu…”

Nadszedł ten dzień. Szukałem lotów, niestety z Polski do dyspozycji był tylko LOT, 800-900 zł. Podkusiło mnie jednak, aby sprawdzić loty łączone. Znalazłem. Warszawa – Budapeszt – Sofia – Charleroi – Modlin – 278 zł. 15 minut później bilety były kupione, a różnicę wydałem na noclegi, transfery i transport publiczny – w sumie 800 zł.

W Budapeszcie miałem 14 godzin na przesiadkę, więc pozwiedzałem trochę miasto. Muzeum Sztuk Pięknych, gdzie przede wszystkim chciałem zobaczyć obraz Pietera Bruegla Starszego „Kazanie św. Jana Chrzciciela”, który był inspiracją do tekstu Jacka Kaczmarskiego „Przepowiednia Jana Chrzciciela”. Potem była kawa w dawnym dworcu, który w zeszłym roku udawał biuro polityczne w Talinie w niemieckim serialu kryminalnym, Stacja Berlin.

Do Sofii dotarłem po północy, szybki transfer, odebranie kluczy i sen.

Pierwszy dzień to tradycyjnie spacer, aby wczuć się w klimat miasta. Wizyta w zabytkowym meczecie, synagodze i cerkwi. Pizza, kawa i takie tam. Zaczęło padać, więc uznałem, że osiedle Lyulin będzie idealne na pierwszą wycieczkę. Miejsce sprawdziłem dokładnie. Najniebezpieczniejsza dzielnica w mieście, może poza romskim obozowiskiem 500m dalej. Byłem, wszedłem do środka, odnalazłem piętro, pogadałem z kimś, z kimś się przywitałem, przeżyłem. Jeszcze zakupy porobiłem.

Kolejny dzień to stadion Lokomotivu, fabryki i zakłady. Na stadionie zobaczyłem co chciałem, a dalej tylko lepiej. Wszędzie wszedłem bez problemu, a w konfrontacji z obsługą czy właścicielami…? Chwila rozmowy po angielsku, polsku, bułgarsku, rękoma i nawet wpuścili do środka tu i tam.

Następnego dnia tak samo, udało się wjechać na taras koło soboru św. Aleksandra Newskiego, chociaż pierwotnie takiej możliwości nie było. Ale ponoć „tak mnie polubili”, że jednak okazało się to możliwe.

Najbardziej rozczarował mnie nocny klub Cotton Club (filmowy Gold Club), ale nie dlatego, że zawiódł moje oczekiwania, tylko dwie noce pod rząd był zamknięty. Jak się okazało, zmieniła się nazwa i chyba właściciel. Nie ma Cotton Club, jest Night Flight i w poprzedni weekend był zamknięty.

Na lotnisku wylegitymowano mnie za fotografowanie metra, ale też bez większych przygód dotarłem na parking, dokładnie w miejsca kręconych scen.

Ostatnim etapem było odnalezienie knajpki Bar & Grill w „Albanii”. Najpierw zmyliłem drogę i zamiast dojść na pętlę autobusową nr 90, dotarłem na targowisko… Taki Świebodzki we Wrocławiu, gdzieś na końcu giełdy z 25 lat temu, ale z rzeką obok i wszystko przysypane kilkudziesięcioma wywrotkami śmieci. Pasjonujący to był widok, ale jednak nie tego szukałem. Poza tym w drodze widziałem dziesiątki bezpańskich psów. Takiej beznadziei, jak w ich oczach, nigdy i nigdzie nie widziałem.

Na street view wyglądało, że bar nie funkcjonuje. Ale jakie było moje zdziwienie, kiedy po 20 km zobaczyłem nowe reklamy i auta przed barem. Porozmawiałem z właścicielem, pokazał mi na komórce zdjęcia zza kulis kręcenia serialu, pozwolił porobić zdjęcia. Zjadłem obiad przy „wiadomym” stoliku, frytki z majonezem i sznycla. Kanapek w ofercie nie mieli.

Resztę czasu, który mi pozostał spędziłem tu i tam, ale to już inna opowieść, na inny wpis. Spotkałem się wszędzie z niesamowitą otwartością i życzliwością. Mieszkają tu, w tym czasami naprawdę smutnym miejscu, ludzie z wielkim sercem i pogodą ducha. Tydzień minął w mgnieniu oka…

Koniec.

Tekst podzieliłem na dwie części, przygotowania do wyjazdu i zwiedzanie. Natomiast w galerii zdjęcia miejscówek ułożyłem tak, jak pojawiały się w serialu. Pięć na pierwszy tekst i pięć w obecnym. Miłego zwiedzania, lokalizacje są naprawdę zaskakujące. Jesteśmy w Sofii, stolicy państwa w Unii Europejskiej, pokochałem to miasto.

Przy oglądaniu zachęcam do zapuszczenia sobie poniższej nuty :)

MOKADELIC "Doomed to live"

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search