Sofia – Gomorra (I)

Moje wielkie „guilty pleasure”, czyli neapolitański serial Gomorra. Jeden z odcinków w całości nagrywany był w Sofii (s03e03), a Sofię zawsze chciałem zobaczyć. Tak zrodził się pomysł, aby polecieć i zwiedzać miasto, jak nikt wcześniej, przez pryzmat miejscówek z serialu… Wyszukanie tych miejsc nie było łatwe, było to wyzwanie.

Siedziałem w domu, zlecenia pokończone, czasu sporo. Kolejny raz włączyłem serial i zacząłem się zastanawiać, czy udałoby się zlokalizować te wszystkie miejsca? Odpaliłem google maps i zacząłem od rzeczy najbardziej charakterystycznych. Jakaś świątynia, lotnisko, jakiś stadion, gdzieś pada nazwa dzielnicy, nazwy klubów. Wyszukiwarka w ruch. Sobór Aleksandra Newskiego – jest, stadion Lokomotivu – jest, parking koło lotniska – jest, ale te fabryki? Nazwy lokali oczywiście zmienione na potrzeby serialu, częsty zabieg w tej produkcji, skąpa ilość informacji, niewiele danych.

Wyszedłem z założenia, że fabryki będą gdzieś koło lotniska, albo koło stadionu. Udało się z jednym miejscem, potem z drugim. Osiedle znałem (Lyulin), ale bloków tam są setki, google maps, widok 3D i sprawdzanie, które pasują. Wysokość, układ, co dzieje się w tle, które okna, piętro…

Mieszkanie Ciro. Z okna widać bliżej nieokreśloną elektrownię, szukałem każdej z kominami, jak na filmie. Kolory, ilość. Cyrylica w niczym nie pomaga. W końcu znalazłem zakład, wszystko się zgadzało. Teraz perspektywa. Od której strony widać ją z okna pod tym kątem? Udało się, cudem.

Została jeszcze scena finałowa, przydrożny bar w Albanii. Założyłem, że to mało prawdopodobne, aby nakręcano jedną scenę tak daleko. Przyjrzałem się drodze, i pozostało przeszukanie dwupasmowych wylotówek z Sofii przez street view. Nie myliłem się. 20 km za miastem, w małej wsi, jest!

Jeszcze trzeba było usystematyzować wszystko, podrukować screeny, pozaznaczać lokalizacje na mapie, sprawdzić czym dojechać. Kolejne dwa dni pracy. Tym sposobem miałem dokładne dane dziesięciu miejscówek. Należało jeszcze ułożyć jakiś plan zwiedzania, znaleźć tani lot do Sofii i liczyć, że uda się dotrzeć do każdego z tych miejsc.

Cdn…

Tekst podzieliłem na dwie części, przygotowania do wyjazdu i zwiedzanie. Natomiast w galerii zdjęcia miejscówek ułożyłem tak, jak pojawiały się w serialu. Pięć na pierwszy tekst i pięć w kolejnym. Miłego zwiedzania, lokalizacje są naprawdę zaskakujące. Jesteśmy w Sofii, stolicy państwa w Unii Europejskiej, pokochałem to miasto :)

Przy oglądaniu zachęcam do zapuszczenia sobie poniższej nuty :)

MOKADELIC "Doomed to live"

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search