Scampia – Eksploracja

Neapol. Scampia…  Więcej o historii i architekturze tego miejsca pisałem tutaj. A dzisiaj opowiem, jak trafiłem tam trzeci raz.

Obiecałem mojej córce, że zabiorę ją kiedyś do Neapolu. Znalazłem loty pod koniec listopada i zacząłem planować. Grażynka sama zaproponowała tę destynację, argumentując, że skoro tyle razy tam byłem, to musi być fajnie. Jeszcze bardziej zaskoczyła mnie prośbą, abyśmy wybrali się do tych dziwnych wieżowców, co widziała u mnie na zdjęciach. Miałem jednak pewne obawy, aby spełnić to życzenie.

Ostatecznie sytuacja wyjaśniła się sama, ponieważ napisała do mnie studentka, która akurat była na wymianie w Neapolu i pisała pracę licencjacką o warunkach życia na faweli.

Układ wydał mi się uczciwy. Spotykamy się na miejscu i wchodzimy. Ja robię zdjęcia, ona rozmawia i robi wywiad środowiskowy. Obraliśmy strategię, aby jak najszybciej z kimś pogadać i poprosić o wpuszczenie do domu. Nie liczyłem na sukces, ale przynajmniej szybko rozniesie się kim jesteśmy i co tam robimy, a to tylko może nam pomóc.

Szczególnie, że miejsce mocno intryguje, ale nie wygląda na przyjazne. Ciszę przerywają jakieś nawoływania, skutery, krzyki, kapiąca woda, głuche trzaski, silny wiatr, wydziarane typki, ludzie przyglądający się z oddali, koleś z krótkofalówką, samotny policjant wychodzący od kogoś z “mieszkania”, mówiący, że to nie jest najlepszy pomysł na zwiedzanie.

Odbyliśmy kilka rozmów, pochodziliśmy po pustostanach, podziwialiśmy panoramę z samego szczytu jednego z wieżowców, a nawet udało nam się wejść do jednego z mieszkań. To było przeżycie. Dziewczyny zachwycone, ja także. Zapraszam do galerii. Z szacunku dla gospodarzy, nie pokażę tu zdjęć wnętrz, ale kto był u mnie, to widział. Zjawiskowe. Na pewno nie było to typowe mieszkanie. Zaskoczenie bardzo na plus.

Z kilku źródeł dowiedzieliśmy się, że w maju mają zacząć wyburzać osiedle, więc to była jedna z ostatnich szans na eksplorację.

Dziękuję Kasia za współpracę, a w marcu spróbuję wybrać się tam jeszcze raz.

Proponuję podegrać sobie załączony plik przed oglądaniem :)

MOKADELIC "Doomed to live"

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search