Pireus, pewną styczniową nocą…

Kontynuujemy ;) Wypad na kompleks olimpijski w Atenach, trochę nas wymęczył, deszczem i wiatrem. Po małym przesuszeniu i ciepłej herbacie, postanowiliśmy z Grażą, drugi dzień w Atenach spędzić na spacerze po Pireusie i na kolacji pod Akropolem.

W podróżach prześladują mnie zawsze dwie rzeczy. Pierwsza: nie patrzę na mapę i wybieram przeważnie okrężną drogę, błądzę, gubię się, znajduję dziwne miejscówki oraz spotykam ciekawych ludzi. Drugie: zawsze znajduję drogę powrotną i bezpiecznie wracam do domu. Tym razem, nie było inaczej. w dziwnych miejscach byliśmy, a i poznaliśmy artystę malarza, który otworzył dla nas pub, aby pokazać jego wystrój i swoje prace :)

Staram się zwykle do prezentacji przypisać jakiś interesujący kawałek muzyczny. Tym razem poprosiłem moich przyjaciół z Grecji, aby było w klimacie, ale i nie okazało się, że błędnie odczytując kulturę i język, walnę jakieś faux pas. Dlatego tym bardziej zapraszam, aby włączyć sobie podkład, a Magdzie i Izydorowi z serca dziękuję za pomoc.

Dodam jeszcze, że dostałem kilka ciekawych informacji o tym utworze i samej muzyce rebetiko. Mała e-lekcja historii. Uważam, że warto zgłebić temat. Przytoczę fragment wiadomości, z małymi korektami.

“Tekst i sam klip nawiązują do rebetiko, tytuł to „Ta megara”- megarony, sale koncertowe. Autor śpiewa: “czy też kiedyś będą nas “śpiewać” w megaronach”…

Muzyka rebetiko związana była z kulturą podziemia, muzycy po części żyli na granicy prawa, palili haszysz, tworzyli teksty w żargonie, w którym słychać było echo Turcji. Podobnie muzyka nawiązywała do tradycji Wschodu, artyści Ci byli głównie Grekami wysiedlonymi z Turcji. Ich “mekką” były ulice Pireusu właśnie. A w czasie dyktatury śpiewanie rebetiko było zakazane. Gromadzono się więc w piwnicach, gdzie działały kafejki na czarno. W tej chwili rebetiko jest wizytówka Grecji, a piosenki z lat 30, czy też okresu dyktatury są ogólnie znane i śpiewane (o czym mówi ten utwór) na wielkich koncertach (…)”

Social Waste - Τα μέγαρα

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/themes/jupiter/footer.php on line 223